:)

Zestaw programów realizowanych w naszym przedszkolu:

Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagającej rozwój aktywności dzieci.

Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba-Żabińska.

Punktem wyjściowym uczyniono aktywność dziecka - we wszystkich możliwych jej formach - której właściwością jest działanie zmierzające do poznania samego siebie, własnych możliwości, otoczenia społeczno-przyrodniczego, relacji z innymi, ale przede wszystkim dążenie do wzrastającej samodzielności, a w konsekwencji do samostanowienia zgodnego z osobistymi potrzebami i aspiracjami.  Cele programu:

•   Wielozmysłowe poznawanie świata. Wspomaganie rozwoju mowy.
  •   Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Budzenie zainteresowania przyrodą.
  •   Rozwijanie umiejętności liczenia.
  •   Rozwijanie wyobraźni twórczej.
  •   Wyrabianie u dzieci nawyków dotyczących bezpieczeństwa.
  •   Kształtowanie gotowości do nauki czytania. Rozwijanie percepcji wzrokowej.
  •   Edukacja matematyczna – rozwijanie orientacji przestrzennej. Kształtowanie pojęć matematycznych: wewnątrz, na zewnątrz.
  •   Zachęcanie do nowych doświadczeń zmysłowych. Rozwijanie kompetencji społecznych – zachęcanie do pomagania sobie.

Program profilaktyczny: „WSZYSTKIEMU CO ZŁE – MÓWIĘ NIE”

Niniejszy program jest przeznaczony do realizacji zadań z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. Program ten zapewnia osiągnięcie celów określonych przez Podstawę programową wychowania przedszkolnego. Głównym jego zadaniem jest „tworzenie warunków prawidłowego rozwoju dziecka we wszystkich dziedzinach życia…”

Zadania wynikające z realizacji programu:

•         Jestem bezpieczny w przedszkolu;
  •         Bezpiecznie bawię się w domu i na podwórku;
  •          Mówię „nie” obcym, nieznanym osobom;
  •          Kocham zwierzęta, ale wiem że mogą być niebezpieczne;
  •         Jestem uczestnikiem ruchu drogowego – pieszy i rowerzystą;
  •          Wiem jak dbać o zdrowie.

Program ekologiczny

Głównym celem tego programu jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez harmonijne życie człowieka ze środowiskiem.

Cele szczegółowe programu:

•    uaktywnienie pozytywnych uczuć takich jak: życzliwość, tolerancja,
  •    radość, współczucie, odpowiedzialność wobec siebie i przyrody;
  •    kształtowanie zrozumienia faktu, że zdrowe środowisko to gwarancja
  •    bytu następnych pokoleń;
  •    uświadomienie zasady uniwersalności praw przyrody i umiejętne
  •    wykorzystanie jej zasobów;
  •    wdrażanie zasad zdrowego stylu życia;
  •    wpływ degradacji środowiska na zdrowie i życie człowieka;
  •    poszerzanie wiedzy dzieci o bogactwie przyrody, drogą doświadczeń.

Program własny:

„Ćwiczenia i zabawy logopedyczne”

Celem głównym jest prawidłowe kształtowanie wymowy dziecka i zapobieganie wadom wymowy przy współpracy logopedy z nauczycielami przedszkola.